A teď všechno dohromady

30.11.2019

 Chápu, spousta z Vás už řeší Vánoce, dárky a výzdobu, ale myslím si, že tenhle článek by tu měl být. Budu tu citovat slova lékařů a snažit se popsat, jaké všechny názory jsme slyšeli.

Co nám řekli na neurologii v nemocnici už víte z předešlého článku, přesto v rychlosti zopakuji. Vojtovka, vojtovka, vojtovka, vojtovka, lázně, vojtovka..... Mohla bych pokračovat do zítra, ne mohla bych pokračovat navždy. Bodové terapii (tečkám) se lékaři v nemocnici smějí, udělají z Vás bez pardonu debila, jak vůbec můžete tenhle nesmysl dělat. No a tady se stal první zádrhel.

Před tím chci jen dodat, že naše paní fyzio na Bobatha a pan dr. z Hradce, co Jasmínce odblokovával krk mi už od prvepočátku tvrdili, že pro Jasmínu Vojtova metoda není vhodná, dokonce nám panem doktorem z Hradce byla zakázána vzhledem k blokaci krční páteře. Oba články - Bobath concept a Kiss syndrom si můžete přečíst ve starších článcích.

Vracím se k našemu zádrhelu. Po pobytu v nemocnici jsme jeli za tečkovacím lékařem a ovlivnění nemocnicí jsme se s ním a s bodovou terapií chtěli rozloučit. Panu doktorovi jsme řekli, jak se věci mají. Nevím zda se pan doktor chtěl vyjadřovat, možná ne, ale vlastně bylo vhodný se vyjádřit, tak to udělal. Řekl nám, že kdyby si myslel, že je Vojtova metoda to jediné, co může Jasmíně pomoci, tak by nám jí doporučil. Nakonec jsme se i dozvěděli, že on sám pracoval na tomto neurologickem oddělení v nemocnici, byl i nominován na vysoký post, o který ale neměl zájem, protože jeho cíle a ambice v lékařství byli jiné.
K vojtovce nám řekl jediné, s panem Vojtou se kdysi potkal a ten mu řekl, že vojtova metoda není dodělaná a teď už je to na vás na mladejch. Bohužel tak, jak nedodělaně byla stvořená se vzala a dnes se aplikuje na pomalu všechny pohybové defekty u dítěte. Řekl mi vlastně i celkem vtipnou věc, je nesmysl s Jasmínou která má tendence jít do vyšších poloh cvičit cvik na reflexní otáčení, což zní celkem logicky. Vojtova metoda sama o sobě tolik cviků nemá. S dítětem na úrovní Jasmíny cvičit vojtovku je kontraproduktivní vzhledem k tomu, že pak bude víc podrážděná, plačtivá. Což z vlastní zkušenosti vím, že byla, když jsme Vojtu cvičili. Pan doktor jako jediné lázně doporučil Klimkovice a doporučil i kliniku Axon - obojí nám nezávisle na sobě doporučila i fyzio na Bobatha.

No tak jak rozhodnutý jsme s Honzou přijeli, tak úplně v prdeli, co teda bude dál jsme odjeli.

Navštívili jsme už dlouho plánovanou návštěvu nové fyzioterapeutky na Vojtovu metodu, samozřejmě nám řekla, že Jasmína vojtovku potřebuje, to se dalo čekat. Nicménně jako jediná ze všech lékařů si všimla Jasmínky nohou, konkrétně valgozních kotníků, na které my už dlouho lékaře upozorňujeme! Nikdo Jasmínu nepostavil a nepodíval se, pouze klepají kladívkem a zjišťují reflexy.  Fyzio nám dala celkem jednoduchý cvik na tento problém. Konečně, někdo kdo to vzal celkem individuálně. Jasmína u toho brečí, nicménně nějak se to snažíme šolíchat. Cvičíme vojtovku, to se prostě říct nedá, snažíme se to nějak dělat. :D

Dále jsme navštívili neurorehabilitační kliniku Axon. Dokonce jsme poprvé slyšeli o tom, že má Jasmína pupeční kýlu. Dále také, že vojtovka je metoda z minulého století, a že pro Jasmínu by to bylo znásilňování do poloh a boj.  Domluvili jsme se na prosincové intenzivní rehabilitaci u nich. Máme za sebou týden a zatím jsem nadmíru spokojená s komplexní a individuální rehabilitací, s přístupem k dítěti. Velké plus, ale vzhledem k tomu, že máme ještě spoustu před sebou nemohu dělat závěry. Ano, tady je to druhé místo, kde se celkem aktivně řeší Jasmínky kotníčky, který možná mohou být důvodem proč ještě nestojí, a rehabilitace je zaměřená na zdokonalení Jasmíny lezení, nácvik stoje, chůze, zlepšit kotníky, šikmé břišní svaly, které Jasmína nemá posílené atd.. atd..

Dále jsme absolvovali dvě hipoterapie. Naprosto božská forma rehabilitace, spoustu lidí si tenhle druh rhb opravdu chválí. Já zatím nemohu soudit byli jsme pouze jako náhradníci, a pevně doufám, že nám na jaře vyjde intenzivnější hipoterapie.

Plaveme pravidelné každé pondělí a je to úžasný, mimo to, že Jasmína vodu miluje, se tam i celkem socializovala mezi dětma a cizíma lidma. Posílila některé svalíky a je to spojení příjemného s užitečným, i tam mi bylo lektorkou řečeno, že pana dr na tečky zná, a že ho velmi doporučuje. Zbylé lekce plavání zřejmě kvůli axonu přesuneme do dalšího trimestru, plavání se nechci vzdávat, i když jsem fakt netušila, že bych si to tak zamilovala. Takže poplaveme dál.

Máme schválené lázně v Klimkovicích a čekáme na termín, kdy pofrčíme.

Závěrem chci dodat, že z toho všeho za ten celý rok, ale hlavně za ten celý měsíc jsme já i Honza pekelně zmatený. Nutno dodat, že ve státní instituci (snad ne všude, mluvím o tom, s čím jsme se setkali my) Ti nikdo nenavrhne jinou možnost, jinou nebo třeba i doplňkovou rehabilitaci. Jako kdyby neznali nic jiného než Vojtovku. Pokud se příjdeš poradit, že chceš zkusit, nebo že si slyšel o tomhle cvičení, rhb, klinice, metodě, cokoli, neporaděj, jsou naštvaný, že hledáš alternativy. Pokud jsi přesvědčený, že něco jiného než vojtovka pomohlo, nebude Ti odpovězeno. Všechno kromě vojtovky je šarlatánství. A tak mám pocit, jakoby to byla nějaká válka, žabomyší spory, nepřejícnost placeným lékařům a institucím a vyřizování si soukromých záležitostí. Tento dojem to na mě zanechalo. Vojtovku ani body teď necvičíme, každodenní cvičení v Axonu Jasmínce stačí, i kvůli tomu, že má teď rýmu.

Svůj obrázek si můžete udělat na tohle samy. Já tady nechci nikoho obhajovat nebo naopak pomlouvat, píšu to upřímně, protože někdy si s Honzou fakt klepeme na čelo a nechápem, co se to děje. Kdybych chtěla pomlouvat a obhajovat píšu sem jména, ale to já nechci, není v mým zájmu někoho veřejně pranýřovat a shazovat. Jen jsem chtěla příbližit, jaký názory odborníků se nám sešli. Někdy vůbec nevíme, kde je pravda. Vše co děláme, děláme s vírou, že to Jasmíně pomůže a doufáme v to. A do budoucna si určitě budeme stát za tím, kde byli vidět pokroky. Kde je pravda se nedozvíme, ale nějakej názor na to všechno už máme. :)

Tak a to je snad vše, snad jsem na nic nezapomněla. 

Budu ráda, když mi napíšete Váš názor, cokoli, co budete mít na srdci a díky, že to čtete.