KISS syndrom

25.07.2019

Bude to zhruba 4 měsíce, co jsme začali s Jasmínou jezdit na odblokování krku a tak Vám k tomu něco napíšu. Jako v každém článku opět opakuji - nejsem doktor, fyzioterapeut a nikdo, kdo vlastní diplom a léčí lidi, jsem pouze máma. Píšu to pouze pro Vás, pro ty, které to zajímá a jsou to moje osobní zkušenosti a pouze mé názory, s kterými se nemusíte ztotožňovat.

Tak abych nějak začala o KISS syndromu jsem se dozvěděla naprostou náhodou a popravdě ani nevím, kde a kdo mě na to přivedl. Když jsem si četla příznaky KISS syndromu, né všechny na Jasmínu seděly, ale rozhodně jsem chtěla, aby Jasmínu v tomto ohledu někdo zkontroloval, protože nějaké příznaky spojené s KISSem jsem na ní pozorovala. 

Na úvod bych ráda řekla, že spoustu lékařů neuznává jakoukoli blokaci krční páteře u miminek, sama jsem se s tím setkala u neurologa, který se na mě začal ironicky usmívat, když jsem  to na kontrole řekla, kam jezdíme a co teď aktuálně řešíme. Řekl mi, že to neuznává, ale že když si myslím, že to pomáhá, ať si jezdím kam chci.

Potom, co jsem byla rozhodnutá, že určitě chci mít jistotu, že Jasmína je v tomto ohledu v pořádku hledala jsem nějakého odborníka, který KISS pozná, a jak jsem se dočetla na Facebooku ve skupince, není jich úplně mnoho. Nejvíc spojovaný doktor s KISS syndromem je pan dr. P. (nebudu psát jména lékařů, nepíšu v žádném článku), který pracuje v FN Hradec Králové. Domluvila jsem se s Honzou a rozhodlo se, že to zkusíme, není to nic proti ničemu.

Panu doktorovi je teda téměř nereálné se dovolat, já se asi po týdnu dovolala, zvedla mi to asi nějaká sestra, která po mě chtěla doporučení buď od neurologa nebo pediatričky, i když jsem jí teda říkala, že jsem přesvědčená o tom, že doporučení mít nemusím, stála si zatím, odkývala jsem jí to a sestra mě v únoru objednala až na polovinu dubna. To, že je tam celkem dlouhá čekací doba jsem věděla už z Facebookové skupiny, a tak mě to nepřekvapilo. 
Mezitím, co jsem se snažila týden dovolat a objednat se, tak jsem panu doktorovi napsala email. Pan doktor mi odepsal v sobotu, já už ale byla objednaná po telefonu ze sestrou. Pan doktor mě objednal asi za necelé 3 týdny (polovina března), a doporučení nechtěl. Termín jsem samozřejmě vzala, protože to bylo o víc, jak měsíc dříve než mě objednala sestra.
Tohle píšu jako vsuvku a rady pro maminky, které mi píšou, že se k němu nedá dovolat a objednat, a jestli je potřeba doporučení a tak dále. Takže ano zkoušejte volat, ale rozhodně NAPIŠTE email (napíšu Vám ho klidně do sz na Instagramu) a doporučení mít NEMUSÍTE.

Když jsme poprvé přijeli do Hradce a vstoupili do ordinace pana doktora, trochu jsem se lekla. Pan doktor vůbec nevypadal sympaticky, ale během vteřiny to zlomil, když začal reagovat na Jasmínu, začal se ptát, co umí začal se koukat, co ona sama zvládá, mezitím se ptal co vše umí, a četl si zprávy z neurologie a z porodnice.

Pan doktor hned bez toho aniž by na Jasmínu sáhnul, řekl, že je tam jasně vidět blokace. Vyšetření probíhalo tak, že pan doktor si stoupl za Jasmínu zezadu, Jasmína ležela na lehátku a pan doktor ji prohmatal krk, po pár vteřinách skončil, řekl ať ji pochováme uklidníme, šel napsat kousek zprávy a pak znova dělal nějaké hmaty, a pak ještě potřetí. Když jsem se ho ptala na Vojtovu metodu, okamžitě nám jí zakázal, s tím, že je to s touto blokací kontraproduktivní a do zprávy napsal, že nemá cvičit žádné reflexní cvičení. Vojtovu metodu jsme v tu dobu už asi 3 týdny necvičili. Dal nám termín za tři týdny.

Za ty první tři týdny po návštěvě v Hradci Jasmína udělala v poloze na bříšku pokroky, začala rotovat kolem své osy a opravdu jsme viděli rozdíl.
Další návštěva proběhla v sobotu ráno na konci března, kdy pan doktor udělal vlastně to samé co minule a objednal nás za další měsíc. Během toho měsíce se Jasmína z ničehžonic začala plazit, bylo jí čerstvě 10 měsíců. 

V Hradci Králové jsme byli dohromady 5x cca po měsíci. Po každé návštěva probíhala podobně, pan doktor se ptal, co vidíme za pokroky a Jasmínu sledoval, pak odblokoval a jelo se domů. 

Poslední kontrola byla na začátku července, kdy pan doktor už odblokování nedělal, a řešili jsme co dál, jelikož Jasmína se nedostala od plazení nijak dál do vyšších poloh (lezení atd.), ano na čtyrech se udržela, pokud jsem jí tam dala, v sedu také, pokud jsem ji nastavila a posadila. 

Musím opravdu podotknout, že pan doktor P. je doktor s velkým D a má opravdu individuální přístup, doposud jsem víc individuální přístup u doktora nezažila. Když zjistil, že Jasmína je ostražitá a ve stresu, když na ní sahá cizí člověk, tak když nebylo třeba prostě na ní nesahal, schovával se po celé ordinaci, jen aby ji viděl v jejím přirozeném pohybu a Jasmína neviděla jeho. Jasmína je totiž schopná cizího člověka pozorovat hodiny a nehnout se. Věnoval se nám, ptal se nás, nikam nespěchal a poslouchal, co mu říkáme. Poradil, když jsem se ho zeptala na názor další metody, poradil i co se týká diagnozy a na Jasmínu sahal pouze když jsme jí zabavili, a hlavně aby nebrečela. Pokud Jasmína začala dávat najevo, že se jí to nelíbí okamžitě chtěl, abysme jí uklidnili a vzdálil se, a prostě počkal, až se bude moci dál pokračovat. Neuvěřitelný.
Dnes je vše, jak na běžícím páse, doktor se Tě zeptá na pár otázek, co má nalepený na obrazovce počítače, a má na Tebe určitou dobu. Tohle jsem u pana doktora opravdu nezažila. 

Na pana doktora čtu opravdu dost chvály a je vidět, že má s dětmi velké zkušenosti a každé dítě bere jako naprostý originál, tabulky netabulky, prostě se snaží individuálně vyšetřit, tak jak on ví, že to pro mimčo bude nejlepší, a respektuje vše, co miminko vyžaduje, na čase nezáleží.

Jasmína má tedy krk odblokovaný a já jsem přesvědčená, že nám (Jasmíně) to mnohé usnadnilo a pomohlo, že tam ty pokroky byly opravdu znatelné. Navíc jsem se tady dozvěděla proč Vojtova metoda nefungovala, nemůže fungovat, když má dítě blokaci, dokonce může být pro miminko i bolestivá a pokroky se nedostavují a nebo dostavují hodně pomalu. Navíc pan doktor zmínil, že Jasmína je opravdu chytrá, všímavá a citlivá, a že pod stresem a nátlakem Vojtovy metody se prostě nic nenaučí, že se na ní musí jinak a fikaně. Nakonec nám po diskuzi s ním napsal doporučení na pobyt do lázní, ale rovnou mě upozornil, že tam ten přístup není moc individuální a je to tam jako na běžícím pásu. Pobyt v lázních ještě zvažuji a uvidím, co Jasmína udělá za pokroky po nové "tečkovací" metodě.
Mimo doporučení do lázní jsme od pana doktora dostali ještě doporučení do ústavu chirurgie ruky, aby Jasmíně zkontrolovali palečky na rukách a popřípadě se vyloučilo nebo potvrdilo, že by mohla mít uzlík, který jí brání ručky rozevřít. Pan doktor se s ničím nepáře, doporučení dostanete kamkoli, odkáže Vás kamkoli, poradí a hlavně individuálně, je prostě stará škola a nejede podle tabulek. Což se mi moc líbí. Jeho poslední slova mezi dveřma byli: "Jasmína bude chodit, určitě. Jednou si na mě vzpomenete." 

Pokud máte kdokoli, jakékoli pochybnosti a myslíte si, že by Vaše miminko nebo už i starší dítě mohlo mít blokaci krční páteře, pana doktora vřele doporučuji a návštěva u něj Vás nabije optimismem a lepšími zítřky. 

Jasmína má krk odblokovanej, a pokroky nám to dalo, ale stejně potřebuje ještě pomoci dalším cvičením. Bobatha cvičíme stále a k tomu máme novou metodu a o té až jindy, až budu mít zase více zkušeností.

Cesty z Prahy do Hradce za to opravdu stály.