Nóča, šede, bodýta

01.02.2020

Odložím si tu takový moje poznámky o Jasmínce, nic o rehabilitacích, jen co vše umí a říká. Mámy často zapomínají a tohle tu být musí. Už pár lidí mi napsalo, že Jasmínka hezky mluví. Znám děti v Jasmínině věku, které mluví lépe. Každé dítě je jiné, a když už nechodí ta její mluva je úžasná, pestrá a navíc se každodenně rozšiřuje.

Jasmína mluví pořád, tak 80% z toho, co řeknu za den já řekne i ona, někdy správně, někdy tak, že jí nerozumíš, ale snaží se všechno opakovat. Zpívá si, zpívá si pořád takový ty dětský zpívánky nebo jenom broukání a hlavně pořád mluví.

Zvířátka - pe (pes), pipi(jakejkoli pták), čiči (kočka), čalíček (králíček/zajíček), mouča (moucha), žába, šede (ježek), nóča (tučňák), bodýta (beruška), bába (ryba), mišice (mšice), my (myš), pace někdy pase (prase) vááá (lev)- umí, jak dělá kráva, ovce, lev, ryba, kočka, sova,....Pe je prostě pes a ten haf nedělá to jí do tý hlavy nejde nějak natlačit. Samozřejmě ostatní zvířátka opakuje po mě nějakýma jejíma slovama, ale ještě si to nepamatuje.

Oblečení a části těla - jako jedny z prvních slov byly boty no a pak bunda, alhoty (kalhoty), pice (čepice), minita (mikina), ponožkám stále říká nohy :D, flacy (vlasy), žuby (zuby), nohy. Ukáže kde má oči, uši, nos a pusu, ví co jsou prsty, ruce a i tak nějak je opakuje, jen jí to tolik netankuje, je dost zatížená na ty nohy asi kvůli tomu, že se kolem nohou točí vše kolem ní. :)

Jídlo - veškerý jídlo je nami, banám (banán), čatata (rajčata), pití a zase o čemkoli mluvím opakuje po mě, ale nepamatuje si. :)

Rodina - děda pája, babi nony (lony/ilonka), máma, táta, teta míša, mici (strejda Miki), a umí i sama sebe Mína, všechny pozná i na fotce, často trénujem.

A další  ahoj, čau, papá, mimi, ato (auto), moto, tití (kytka), ano, jo, ne, tam, tady, hačí, hají, houpy, dudu, mauji (maluji, chci malovat), ham, cácy cácy (cáky, cáky), haó (halo), déčo (déčko - vitamín D), ba (baf/bác), moje, dou (dolu), au, bije (brýle) bobe (bobek).
 Klasika Jasmína "mami bobe" já: "budeš dělat bobek?" Jasmína. "ne" a směje se a kroutí hlavou, že fakt ne. S nočníkem jí seznamuju, mám dojem, že na to ještě ale není připravená, prostě na nočník nechce, parkrát byla předvedla, bylo velký úžasný divadlo, ale nechce tam. Vždycky když jí chci posadit,tak pomalu brečí a nechci jí vypěstovat nákou nenávist. Navíc je to pro nás i obtížnější, protože si tam sama nedojde, nevyleze, prostě nic. Možná máme i blbej nočník, Jasmínce se na něm blbě sedí a vzhledem ke spasticitě má natažený nožky a nepokrčí je v kolenou a asi jí je to i nepříjemný. Takže zatím nic.

Rozumí takřka všem pokynům, co jí řeknu. Snažím se to přirovnat, když rozumím anglicky, ale už neodpovím. Kolikrát sama nechápu, jak ona může chápat mé pokyny. :D

Říká části říkanek, zpívá části písniček a dokonce i intonuje, což čumim, protože to nedělám ani já :D možná zdědí nákej talent po babičce. Kdyby mohla, tak by tancovala, tancuje v sedě a obrovsky jí baví písničky, koukání na videoklipy a zpívání.

Co se týká spaní, usíná sama v pokojíčku, spí celou noc kolem 20:-8.00/9:30 kromě pár probuzení na dudlík. A když jsme u dudlíku, Jasmína byla dost dudlíkový dítě, ale postupem času se sama odbourává. Dudlík pro nás byl celodenním kamarádem. Pak už jen do kočárku, auta a na spaní, teď už jen na spaní. U babičky přes den dvakrát zvládla usnout i bez dudlíku, protože jsme ho neměli. 

Jí bez bryndáku, moc to není potřeba, jen když má něco, co nechci aby si hned zašpinila, dám jí ho pro jistotu. Zatím jí krmím já, ale už se jí snažím učit, aby něco jedla lžičkou sama, jinak samozřejmě samotnýma rukama jí to jde nejlépe. Ruce nemá tak dokonalé jako zdravé děti, takže je to pro ní těžší, ale myslím, že to zvládne, akorát jí to bude déle trvat. Sní skoro vše, s jídlem nemáme skoro problém až na nějaký období. O Vánocích byl s jídlem trochu problém, já si myslím, že to ale bylo přísunem cukroví, adventního kalendáře atd. Trošku jsem jí odpustila a nehlídala protože byly přece Vánoce. Jenže když pak už nechtěla normální jídlo šoupla jsem jí na poslední víkend vánočních prázdnin babičce a ta jí zase rozjedla. 
No a moje noční můra - Jasmína pila jen šťávu, všichni mi řikali když kojíš vodu nepotřebuje, když jsem jí v těch obrosvkých vedrech dala vodu z lahvičky, byli jí asi 3 měsíce pila jí. Vlastně jsem to jen zkoušela, zda ji nevadí lahvička. Pak už jsem to nedělala a s lahvičkou sice nebyl problém, ale s vodou ano. Kolem půlroka už mi docházelo mléko, potřebovala jsem ji dávat něco k pití a na vodu mi prděla. Takže jsem sáhla po šťávě. Díkybohu odbourali jsme jí teď v lednu díky moštěnickému jahodovému sirupu, který byl tak dobrý, že ho stačila fakt kapka, aby vodu trochu ochutil, až jsem jednoho dne nedala nic a Jasmína, světe div se, po roce pije jen vodu, za to jsem šťastná. Po Vánocích jsme odbourali sladké a Jasmína zas papá hezky a skoro všechno. Ano někdy si vymýšlí, ale já se s ní moc nepářu. Nabídnu 2 varianty a pokud nechce ani jednu je prostě bez jídla. Neuškodí jí to.

Ráda si nechává čistit zuby, což je super. Miluje to a čistíme i několikrát denně. Ráda si maluje, ať už křídama na zeď nebo, pastelkama, propiskou a nejvíc jí tankujou tempery a fixy. No a aktuálně se nejvíc stará o mimi. K svátku dostala ještě hadrovou panenku a kávovar, protože teď opravdu jedeme ve stylu, že sedí všichni plyšáci, mimino, Jasmína a já v kroužku a dáváme všem jablíčko, napít, pusu  a tak. A strašně ráda se mnou vaří, na to sem se těšila, ale trochu jí podezřívám, že jen kvůli tomu aby mohla ujídat. :D

Umí pápá, paci paci, dát pusu a různé ukazování říkanek. Například Kutálí se ze dvora... asi všichni víme. :)

Je toho ještě velká spousta byla bych tu do zítra. Jsou to ty nejdůležitější věci pro mě, který jsem si tady já sama pro sebe chtěla zaznamenat. Překvapuje mě, jak se každodenně učí nové a nové věci a slova. Jak moc toho do sebe nasaje a najednou použije, je to dokonalý. Děti jsou fakt úžasně chytrý a čistý duše. Kéž by to zůstalo i nám dospělákům. Mě to asi v něčem zůstalo, někdy jsem v určitejch věcech naivní a čistá, ale špatné zkušenosti a život mě toho všeho docela zbavuje a to je škoda. Škoda obrovská škoda, kéž by generace našich dětí vyrůstala v normálním, přejícím, milujícím prostředí bez nenávisti, závisti a zloby. 

Miluji Tě Jasmíno, jsi dokonalá. Vše nejlepší k svátku. ♥